Szakmai szervezetünket 2004 szeptemberében újságírók és a sajtó más területén dolgozó személyek alapították egyesületi formában, de 2012 vége óta civil társaságként működünk.
Az egyesülési jogról, a közhasznú jogállásról, valamint a civil szervezetek működéséről és támogatásáról szóló 2011. évi CLXXV. törvény az egyesületek működését rendkívül megnehezítette, esetünkben gyakorlatilag ellehetetlenítette. Ezért a 2012. december 27-én tartott közgyűlésünk 2012. december 31-i hatállyal kimondta az egyesület megszűnését. A megszűnt egyesület tagjai egyúttal megalakították a Magyar Újságírók és -Készítők Európai Szövetsége Civil Társaságot, mint a Magyar Újságírók és -Készítők Európai Szövetsége Egyesület tartalmi jogutódját.
Az alapszabályunk szerint a MUKESZ érdekvédelmi, érdek-képviseleti, kulturális és jogvédő szervezete akar lenni azoknak a magyar nyelvű sajtóban, valamint a Magyar Köztársaság területén megjelenő idegen nyelvű sajtóban tartalmi tevékenységet folytató személyeknek, akik állampolgárságtól, a lakóhelyül szolgáló országtól függetlenül közösen akarnak dolgozni a kitűzött célok eléréséért.
A célok között a legfontosabbak: a sajtószabadság érvényesítése; a közéleti nyilvánosság erősítése, tisztaságának megóvása; a szerzői jogok védelme; a magyar nyelvű sajtó hagyományainak ápolása, őrzése; a sajtóban dolgozók jogos szakmai, jogi, erkölcsi érdekeinek védelme.
A szövetség pártoktól, ideológiáktól függetlenül kíván működni, pártpolitikai tevékenységet nem folytat, pártokat nem támogat és tőlük támogatást nem fogad el. A tagoktól egyénileg is megköveteli, hogy az egyesület fórumain és az egyesület képviseletében eljárva kerüljék a pártpolitikai, ideológiai jellegű megnyilvánulásokat.
A szervezet felépítése nemcsak a sajtó területén, de a széles értelemben vett civil világban is eltér a megszokottól. Az interneten alapuló kommunikációs lehetőségek és a közvetlen demokrácia technikáinak ötvözésével egy olyan szakmai szövetséget működtetünk, amely állampolgárságtól, lakóhelytől, földrajzi és időbeli távolságoktól függetlenül minden tagnak egyformán biztosítja a részvétel lehetőségét a döntésekben, a munkában, és a munka gyümölcsének élvezésében.